Brojne su vinarije i kušaonice, od velikih i modernih vinarija do skromnih obiteljskih podruma, koje možete posjetiti u Svijetu graševine i tako iz prve ruke doživjeti sve čari ovog i drugih neodoljivih vina.
Svako vino ima svoj karakter, prepoznatljivost, možemo slobodno reći – dušu. Dva vina s istog područja, koja nastaju pod istim uvjetima i od iste sorte grožđa mogu se razlikovati kao što se razlikuju dva brata. Ono što će vino učiniti posebnim i jedinstvenim su ruke vinara koji ga proizvodi. Vinari su ti koji s jutarnjom rosom obilaze vinograde, pomno paze na svaki trs, osluškuju vjetar i kišu, na svaki grozd gledaju kao na komadić blaga o kojem skrbe najbolje što mogu.
U Svijetu graševine nalaze se vinari koji svu svoju strast pretaču u vino.
Neki među njima su svojim desetljetnim radom i rezultatima došli do statusa istinskih legendi vinarstva. S druge strane stasala je generacija mladih vinara koja se ne boji eksperimentirati i inovirati, tražiti nove puteve i nove načine da proizvede vino koje će svakom kapi izazivati oduševljenje kušača.
Spomenut ćemo među iskusnijima gospodina Vladu Krauthakera koji je rodno Međimurje zamijenio Slavonijom i tako napravio najbolji potez u životu. Od mladog enologa zaposlenog u Poljoprivredno prehrambenom kombinatu Kutjevo došao je do reputacije jednog od najpoznatijih i najuspješnijih naših vinara.
Prelazak u privatnike i razvoj vlastite vinarije bio je zahtjevan i riskantan pothvat, ali današnji rezultati pokazuju da se itekako isplatio. Ono što je posebnost ove vinarije je uporaba starih tehnika uzgoja grožđa koje su u skladu s ekološkim principima. Primjerice, vinogradi se obrađuju korištenjem konja umjesto suvremenih strojeva, a za gnojenje se upotrebljava organsko gnojivo. Rezultat toga su vina koja oduševljavaju svojom bojom, okusom i mirisom.
Osluškivanje prirode i svega što ona poručuje temelj je ovog pristupa proizvodnji vina pa stoga ne čudi velik broj nagrada i priznanja koja Krauthakerova vina osvajaju na natjecanjima širom svijeta.
Tu je i nezaobilazni Ivan Enjingi koji je pokazao kako jedna dobra odluka može utjecati na čitavu vinsku kulturu. Prekinuo je običaj prodavanja vina u bačvama, prvi je kupio opremu za punjenje vina u boce i tako napravio ključan korak za razvoj vinarstva u čitavom kraju.
Od te sada već davne 1972. godine prošlo je pola stoljeća u kojima je ime Enjingi postalo sinonim za kvalitetu. Najveći je dokaz za to prvi osvojeni zlatni Decanter za Hrvatsku 2004. godine. Osvajanje najcjenjenije svjetske vinske nagrade rezultat je višegodišnjeg truda i posvećenosti izvrsnosti koji su uvijek bili nit vodilja gospodina Enjingija
A to je bio tek početak, jer su vina ove vinarije osvojila još toliko nagrada da ih ovdje ni ne možemo sve nabrojati. Koliko je snažan dojam i utjecaj koji ima gospodin Enjingi svjedoči i Vinska simfonija Enjingi, djelo klasične glazbe koje je skladao gospodin Davor Bobić nadahnut i jedinstvenim vinima i samim vinarom koji ih stvara.
Jedan od mladih vinara je i Josip Galić, čija relativno nova vinarija i dalje ima neraskidive veze s tradicijom. On je od malih nogu povezan s vinom i prve je poslove obavljao u malom roditeljskom vinogradu u kojem su nastajala vina za osobnu upotrebu, obitelj i prijatelje. S radošću se gospodin Galić prisjeća i djeda Rudolfa koji je uzgajao crnu sortu grožđa i bake koja je tu sortu jednostavno obožavala.
Pokretanje vlastite proizvodnje vina bio je san koji je poticao gospodina Galića da se svom snagom baci na projekt stvaranja jedne moderne, uspješne i uzorne vinarije. Strast prema vinu vidljiva je u svakom detalju njegove vinarije, od arhitektonskog rješenja vanjskog izgleda zgrade do svake bačve, cijevi i vinifikatora u njenoj unutrašnjosti.
Cijela je vinarija izgrađena u znaku broja 9 i brojeva iz kojih 9 može biti izveden te se pazilo se da je na što više mjesta prisutan u detaljima. Tako zgrada ima 3330 kvadrata, spremnici su od 330 do 900 litara a godišnja proizvodnja iznosi 333.000 litara. Od svih detalja važniji je osjećaj ljubavi prema vinu koji ovdje možete osjetiti na svakom koraku.
Dobitni spoj tradicije i inovacije, mladosti i iskustva, očuvanja postojećeg uz stalna poboljšanja vidljiv je kod svake obitelji i svakog pojedinca koji se bave vinskim poslom.
Majetić, Sontacchi, Zorić, Adžić, Sajfert, Tandara, Markota, Ćasić… Na sva ova, ali i brojna druga prezimena ćete naići istražujući Svijet graševine.
Koju ćete vinariju i kušaonicu prvo obići, čije ćete vino prvo probati manje je bitno – bitno je da na jednu stvar uvijek možete računati – u svakoj od njih naići ćete na poznato slavonsko gostoprimstvo domaćina koji će vas dočekati otvorenih ruku i otvorenog srca i rado s vama podijeliti svoju vinsku priču.
Potražite vinare na popisu koji se nalazi ovdje i dođite ih upoznati!
Sva tri vinogorja ovog kraja obiluju obiteljskim vinarijama i podrumima koji nastavljaju tradiciju vinarstva čuvajući vrijednosti poštovanja prema prirodi, obiteljskog zajedništva, ljubavi prema zavičaju i posvećenosti stvaranju vrhunskih vina.